Промовисана књига „Ваздухопловство у Априлском рату“

У среду 8. јуна, у Великој сали Команде РВ и ПВО промовисана је књига мр Златомира Грујића "Ваздухопловство у Априлском рату"vaz66Поводом 75-те годишњице од Априлског рата, Удружење пензионисаних војних летача и падобранаца Србије (УПВЛПС) и аутор, мр Златомир Грујић, пуковник авијације у пензији и Председник УПВЛПС, објавили су ову књигу у знак сећања на припаднике ваздухопловства Војске Краљевине Југославије, који су се без обзира на све околности, херојски супроставили многоструко моћнијем агресору.DSCN6095У обраћању присутнима, члановима УПВЛПС и гостима из Министарства одбране и Ваздухопловног савеза Србије, аутор Грујић је говорећи о својој књизи подсетио на карактер, ток и епилог Априлског рата, као и на ваздухопловна дејства наших авијатичара у том сукобу.DSCN6120Потпредседник УПВЛПС Војислав Стојановић, који је иначе и стручни редактор књиге, говорио је о позитивним примерима југословенских ваздухопловаца у Априлском рату, значају неговања сећања на ваздухопловце из Априлског рата и указао на потребу одржавања постојећих и подизања нових спомен-обележја заслужним ваздухопловцима из наше богате историје, а које их (поједини) још увек немају.DSCN6113Милан Ракић, секретар УПВЛПС, који је извршио и језичку редакцију и коректуру књиге, истакао је да, иако књига нема претензију да буде научно дело, она самим тим што на једном месту сабира и систематизује сва сазнања о улози наших ваздухопловаца у Априлском рату, заслужује високо место у српској ваздухопловној литератури и историографији.DSCN6116Књига "Ваздухопловствоу Априлском рату" представља круну ауторовог рада на изучавању овог дела наше ваздухопловне историје. По први пут код нас, на једном месту, у једној књизи, систематизовани су сви подаци релевантни за добијање слике о учешћу наше авијације у том сукобу.

На 275 страна, илустрованих са преко 200 фотографија, користећи историографску и архивску грађу, као и сведочења актера тог сукоба, аутор нам презентује јасан приказ тог периода.DSCN6117Књига има 4 поглавља, где је у првом изложен кратак историјат ваздухопловстава Немачке, Мађарске и Италије као агресора у Априлском рату, те нашег ваздухопловства. Посебан део у овом поглављу припада опису ваздухопловних дејстава до почетка Другог светског рата и употребе авијације у многим локалним сукобима (Французи у Алжиру, Италијани у Етиопији, сукоб Совјета и Јапанаца код Халкин Хола, Зимски рат Совјета и Финаца, Шпански грађански рат...). Друго поглавље презентује стања нашег и агресорских ваздухопловстава након 1. септембра 1939. године и почетка Другог светског рата, анализирајући и опште војно и политичко стање у новонасталој ситуацији у земљи и региону. У трећем поглављу се "одвија" и главна радња књиге, где су описани почетни удари и дејства агресора, односно дејства наших снага-ловачке и бомбардерске авијације, извиђачког, армијског и поморског ваздухопловства, транспортне, помоћне и школске авијације, те падобранских јединица. У завршном, четвртом поглављу, описан је престанак дејстава и капитулација наше војске, успешни покушаји пребега на слободне територије од стране неких наших летача, указано је на објективне околности које су допринеле на брз слом отпора војске (субверзивне делатности, издаја, мањкавости у систему руковођења и командовања). Истакнути су светли примери наших авијатичара који су несебично себедавали у одбрани земље и испуњавању дате заклетве. Ово поглавље садржи и преглед наших и агресорских губитака, као и албум-споменар са фотографијама наших авијатичара настрадалих у рату. Дело је логички и садржајно конзистентно и написано је лаганим и читљивим језикомDSCN6129Ово је иначе трећа књига коју УПВЛПС издаје у претходних неколико година и на тај начин (путем објављивања књиге), ЈЕДИНИ у Србији смо обележили три важна датума из нашег богатог ваздухопловног наслеђа. На 100-ту годишњицу војног ваздухопловства, 2012. године, УПВЛПС је издало књигу "Век српске авијације". Претпрошле 2014. године, обележена је 130-та годишњица од рођења наредника Михаила Петровића, нашег првог војног пилота, књигом "Лет у вечност" и ево сада на 75-ту годишњицу Априслког рата, УПВЛПС опет издаје књигу. Све поменуте књиге су дело аутора мр Златомира Грујића и њему припада захвалност за то, а Удружењу пензионисаних војних летача и падобранаца Србије на понос.