Обележавање 75-е годишњице од формирања 112./117. ловачког авијацијског пука

У суботу, 14. децембра 2019. године је у ресторану Дома ваздухопловства у Земуну одржана свечаност поводом 75 година од оснивања, по многима најславније јединице ЈРВ у епохи СФРЈ - 117. ловачког авијацијског пука.

Тачно пре 75. година, 15. децембра 1944. године је попуном совјетског 168. гардијског ловачког пука нашим људством формиран 112. ловачки пук за чијег је првог команданта именован Сава Пољанец.

Та јединица је током Резолуције ИБ, од 1. септембра 1948. године преименована у 117. ловачки пук (први командант Никола Лекић).

Кроз историју нашег РВ и ПВО, ова јединица се неминовно везује за град Бихаћ и аеродром крај њега где је базирала до почетка ратних сукоба у СФРЈ.

Организациони одбор за неговање традиција 112./117. лап-а, 352. иае, 200. вб - аеродрома Бихаћ одржао је састанак 27. новембра 2019. године у вези обележавања 75. годишњице формирања јединице.

На састанку је одлучено да се дружење одржи 14. децембра 2019. године у ресторану Дома ваздухопловства са почетком у 12:00 часова.

Позиву су се одазвали припадници и поштоваоци јединице из Словеније, Републике Српске, Северне Македоније, Холандије и Србије. Присуствовало је 107 особа.

Славље су увличале три девојке, наследнице бившег припадника 117.лап-а које су отпевале неколико изворних песама којима су додатно расположиле присутне.

Присутнима се обратио и командант пука (1985-1987), пуковник у пензији Богдан Миховиловић, који је након поздрава присутнима рекао и следеће:

"Чињеница је да је 112., а касније 117. пук формиран 15. децембра 1944. године и кроз 24 године базирајући на више аеродрома напослетку запосео аеродром Бихаћ. Тамо уз Жељавву и у планини Пљешевици, постојао је 24 године, а онда је расформиран. Прошло је 27 година како та јединица више не постоји, а њен састав још увек доказује да избор те јединице за најбољу видовску јединицу уопште није био случајан. Другарство и пријатељство стварано у сложеним условима, задржано је и даље се негује и одржава. Уочљива је ипак једна разлика; некада је јединицу красила младост просека 30 година, а данас тај просек износи 57 година..."

Чланови Организационог одбора за очување традиција 112./117.ловачког авијацијског пука и сви који су присусуствовали свечаности, изражавају радост и задовољство због успешно одржаног дружења поводом 75-е годишњице формирања 112./117.лап-а.

Заказано је дружење и за следећу годину, а тачан датум одредиће се накнадно.

Р. Л./М.Р.