Новосадски авијатичари пред Светог Илију

Авијатичарско гробље, Аеродром Југовићево, Нови Сад. 01.08.2022.Традиционално, дан пред Светог Илију - славу ваздухопловаца, положени су венци на спомен плочу погинулим авијатичарима на старом гробљу у Новом Саду у име Удружења Ваздухопловаца Војводине, Ветерана, Војске Србије и чланова АКНС (Аеро клуб Нови Сад).Аеродром Југовићево је основан 1913. у време Аустроугарске, а након настанка Краљевине СHС (касније Југославије) био је највећа ваздухопловна база новостворене државе, седиште Арсенала авијације и Пилотске школе.Нови Сад је био и место оснивања прве фабрике авиона "Икарус", касније премештене у Земун. Пуно летења је донело и жртве међу авијатичарима. У периоду 1918.-1941. погинуло је 56 припадника летачких јединица са Југовићева.Дуго времена запуштено старо гробље сада се редовно одржава, а у складу са обновљеном традицијом обележавања Светог Илије, дан раније се присећамо оних који су погинули у летачкој служби војног ваздухопловства.У плану је свеобухватна обнова овог комплекса и изградња новог споменика. Такође, на Југовићеву је положен венац на споменик авијатичарима страдалим након Другог светског рата и припадницима РВ и ПВО током агресије 1999.Култура сећања, свест о прошлости и садашњости, јесте основа будућности свих нас.

Фрања Нађбаби

ФБ страница Аеро клуб Нови Сад