В-53 УТВА-75

(Ознака у РВ и ПВО: В-53)

Пројекат овог авиона је произашао из југословенско пољске сарадње на пројекту гаме лаких школских авиона. У том пројекту, са наше стране су учествовали ВТИ, београдски Машински факлултет, мостарски „Соко“ и панчевачка „Утва“. Сам развој прототипа и производња, реализовани су у фабрици „Утва“ у Панчеву и укупно је, током серијске производње од 1979. године, па до 1985.,  произведено 136 ових авиона. Иначе прототип је полетео 19. маја 1976. године.

Првенствено, авион је намењен за селективну и основну обуку студената ВА, рода авијације, као и за одржавање тренаже пилота како у јединицама, тако и оних из Команде и Установа. Исту намену је имала и у РВ и ПВО ЈНА од самог почетка њене експлоатације, али је исто тако један број авиона био предат аероклубовима диљем СФРЈ, где су се на њој обучавали пилоти резервног састава за ратни развој ескадрила територијалне одбране, што је било у складу са тадашњом концепцијом општенародне одбране.

У ту сврху, овај авион се могао и наоружати, и то са два лансера невођених ракетних зрна калибра 57 mm, или пак са два контејнера у којима се налазе митраљези калибра 7,62 mm, а могла је понети и две бомбе од по 100 kg.

Планирано је да овај авион у његовој основној намени замени авион „Ласта“. Иначе и Хрватско ратно зракопловство је до 2007 године селекцију и основну обуку са студентима, проводило на овом авиону, а и данас су ови авиони окосница у аеро клубовима широм Србије, аи у републикама насталим из бивше СФРЈ.

ТАКТИЧКО-ТЕХНИЧКЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ

Посада 2 члана
Погонска група Клипни мотор Лајкоминг IO-360-B1F, снаге 134 kW
Димензије Дужина 7,11 m
Висина 3,149 m
Распон крила 9,73 m
Маса Празан 685 кg
Максимална у полетању 960 кg
  Перформансе   Максимална брзина 215 km/h
Максимална брзина крстарења 185 km/h
Економична брзина крстарења 165 km/h
Почетна брзина пењања 276 m/min
Долет 800 km
Врхунац лета 4000 m
 Наоружање Бомбе 2 х 100 kg или 4 х 50kg, или два саћаста лансера по 12 ракета од 57 mm, или два контејнера са митраљезима калибра 7,62 mm.
фото: Војска Србије