Округли сто „Ваздухопловсто Краљевине Југославије у Априлском рату 1941. године.“ (ВИДЕО)

На 70-у годишњицу Априлског рата, 7. априла 2011. године је у Команди РВ и ПВО у Земуну организован Округли сто на тему "Ваздухопловсто Краљевине Југославије у Априлском рату 1941. године."

Округли сто у организацији Удружења пензинисаних војних летача и падобранаца Србије (УПВЛПС) и Команде РВ и ПВО су отворили мр Златомир Грујић, председник УПВЛПС и генерал Ранко Живак, тадашњи командант РВ и ПВО.

Своје радове на тему су представили и:

• Љубиша Ђорђевић из Удружењa за неговање ваздухопловних традиција који је указао на чињенице о учешћу војног ваздухопловства Краљевине у Априлском рату;
  • Војислав Стојановић, потпредседник УПВЛПС је изнео хронологију ваздухопловних дејстава у Априлском рату;
  • Шиме Оштрић, ваздухопловни историчар и публициста је дао осврт на досадашњу грађу о Априлском рату и операције ВВКЈ током Априлског рата;
  • Предраг Миладиновић, ваздухопловни историчар и публициста је говорио о губицима авијације Сила Осовине у Априлском рату;
  • Вељко Лековић, адвокат и публициста се представио темом о дејству пете колоне и десанту нацистичких специјалаца у Книћу и Гружи;

Нажалост из техничких разлога и недостатка времена, др Милан Терзић из Института за стратегијска истраживања није представио свој рад о Каирској афери међу припадницима војске Краљевине Југославије који су се домогли Блиског Истока и севера Африке.

Поред побројаних, на Округлом столу су своја запажања у кратким цртама изнели и Татјана Сурлић, начелница Дома ваздухопловства, мајор Никола Ковачић из Команде РВ и ПВО, Ненад Теодосић из Удружења пензионасинх подофицира и Радован Обрадовић из Асоцијације војних ветерана.

Међу присутнима су били и ђаци 13. београдске гимназије са својим професором. "Седму силу" су представљали Петар Војиновић и Новица Андрић, док је све камером забележио М. Д. Ристић.