In Memoriam, Петар Петковић (1931-2019)

У Београду је преминуо члан нашег удружења, друг и пријатељ Петар Петковић Пера, потпуковник авијације у пензији-пилот.

Рођен је 25. априла 1931. године у Београду. Основну школу и шест разреда гимназије је завршио у родном месту. Априла месеца 1948. године је примљен у Савезну пилотску школу у Руми, коју је након обуке и 45 сати налета на авионима типа Тајгер успешно завршио. Након тога, у новембру исте године, бива примљен у II класу ШРВО, коју успешно завршава након годину дана (47 сати налета на АЕРО 23), после чега је 7 месеци стажирао у у Земуну у тренажној ескадрили транспортног пука, где је летео све типове авиона, којом је та ескадрила била попуњена - ПО-2, АЕРО 2Д, ЗЛИН, 211, 231. Ту је унапређен у чин резервног официра-заставника, али се није могао запослити у војсци. Након учествовања у две вежбе, на којима је прошао додатну обуку и налетео око 50 сати, 03. јуна 1951. године, бива примљен у VI класу ШАОА, где је након обуке и налета од 93 часа на АЕРО 2, 212 и ЈАК-3, након годину дана постао активни официр-пилот ЈНА.

Службовао у Загребу у 109. лба на авионима типа Москито, на којима је прошао све разделе обуке и постао оспособљен за летење у свим условима. На овом типу је летео до 1960. године, са укупним налетом од око 800 сати. Септембра исте године, завршио је преобуку за авион РФ-84, у оквиру 184. пука, где је обављао извиђачке задатке. Ту дужност је обављао до новембра 1963. године, и укупно је налетео 315 сати. Потом добија прекоманду у 111. транспортни пук у Брежицама, где лети на ЛИ-3, а после на ДЦ-3. У том пуку ради до 1977. године, и добија I категорију СБО и звање вође ваздухоплова. У тој јединици се доста летело, сваке године у просеку 300 сати, а 1975. и преко 1000. Поред дужности пилота, обављао је и дужности командира одељења, заменика командира ескадриле и помоћника команданта пука за летачке послове. Пет година је обављао и наставу пилотима из афричких земаља. Октобра месеца 1977. године, прелази у СУКЛ у Београд, где лети на авионима за калибражу писта, следећих 11 година. У току службе, налетео је укупно око 7800 сати на свим поменутим ваздухопловима. Пензионисан је у чину потпуковника 1989. године.

Више пута је одликован и награђиван.

Живeo je у Земуну. Био је укључен у рад војнопензионерских организација, а члан УПВЛПС је од самог оснивања нашег Удружења.

Петар Петковић ће бити сахрањен на гробљу Лешће у уторак, 24. септембра у 13 сати. Опело почиње у 12:30 сати.

Остаће у најлепшем сећању друговима и пријатељима из УПВЛПС. И овим путем, УПВЛПС породици Петра Петковића упућује изразе најискренијег саучешћа.