Уз присуство високих званица, бројних гостију и чланова удружења, 19. априла обележена је 25-та годишњица УПВЛПС. Свечана конференција одржана је у Великој сали Дома ваздухопловства Земун.
Присуствовали су: испред Команде РВ и ПВО, командант генерал-мајор Ранко Живак, пуковник Драган Лазаревић и мајор Никола Ковачић; пензионисани генерали и комаднати РВ и ПВО; испред УВПС председник Љубомир Драгањац, генерал потпуковник у пензији и председник Извршног одбора Зоран Вучковић; оснивачи и ранији председници УПВЛПС, представници: Зaвичајног удружења „Михаило Петровић“ из Влакче Драгољуб Швабић и Саша Јовановић; Управе за традицију, стандард и ветеране Министарства одбране, 204. ваздухопловне бригаде; Ваздухопловног савеза Србије; Геронтолошког центра Београд ПЈ Дневни центри и клубови; Удружења пилота „Курјаци са Ушћа“ и „М2+“; Удружења за неговање ваздухопловних традиција; општинског одбора УВПС Земун; представник Средње школе при Амбасади Руске Федерације у Београду; бројни сарадници, пријатељи и чланови удружења.
У програму је учествовао и дао му свечану атомсферу и културно-уметнички ниво, Камерни ансамбл „Смиље“ под руководством госпође Вукице Смиљанић, из Београда. Ансамбл иначе делује у оквиру пензионерског академског културно-уметничког друштва при Геронтолошком центру Београд.
На почетку свечаности интонирана је химна Републике Србије „Боже правде“, а потом је одата пошта погинулим и преминулим припадницима РВ и ПВО и члановима Удружења пензионисаних војних летача и падобранаца Србије.
Поздрављајући присутне и високе госте, председник Удружења је изразио радост и задовољство што УПВЛПС обележава четврт века постојања са резултатима који су за памћење: преко 1.000 састанака са преко 35.000 присутних, стотине манифестација, стотине спомен-диплома, десетине издатих књига, 65 бројева ваздухопловног билтена, континуитет у раду, сталност, доследност и приврженост основним определењима, задацима и циљу због којег је и основано.
Председник је пренео честитке конференцији од стране генерал-пуковника Спасоја Смиљанића ратног команданта РВ и ПВО 1999. године, пуковника Бранка Гулана, ранијег председника удружења, пуковника Душана Миљковића, једног од најстаријих чланова (92 године); председника Општине Ириг, Општинског одбора УВПС Нови Београда и појединаца.
Након поздравне беседе, користећи видео презентацију председник удружења је говорио о историјату, основним садржајима рада и најважнијим активностима. У међувремену, Камерни ансамбл „Смиље“ је уздизао атмосферу дајући јој свечани, достајанстевни тон у будивши емоције присутних, песмама: „Тамо далеко“, „Пукни зоро“, „Млади капетане“ и „Хеј војници ваздухопловци“.
На почетку, председник је говорио о околностима у којима је удружење настало и о самом чину оснивања, у истој сали Дома ваздухопловства Земун. Посебно је истакнута улога оснивача и одато им признање за рад, труд и добру идеју која је материјализована и живи 25 година, потврђујући се у пракси као прави пут којим су пензионсиани војни летачи кренули тада, 16. априла 1992. године.
У излагању је истакао улогу првог председника Чеде Ковачевића, генерал-потпуковника у пензији, а потом и осталих: Душана Будимира, Боре Маркуша, Рада Ђиласа, Дмитра Трбојевића, Милоја Павловића, Бранка Бранковића, Бранка Гулана, Љубише Величковића, Војислава Стојановића, као и осталих чланова који су обављали најважније функције у удружењу.
Такође, одао је прiзнање и почасним председницима удружења од настанка до данашњих дана, а то су били команданти РВ и ПВО: генерал-пуковник Божидар Стевановић, генерал-мајор Милоје Павловић, генерал-пуковник Љубиша Величковић, генерал-пуковник Спасоје Смиљанић, генерал-потпуковнмик Бранислав Петровић, генерал-мајор Владимир Старчевић, генерал-мајор Владан Марјановић, генерал-потпуковник Драган Катанић и данас генерал-мајор Ранко Живак.
Основни садржаји рада били су: информисање; обележавање значајних датума из историје ваздухопловства и националне историје, обилазак спомен-обележја ваздухопловцима и ваздухопловним јединицама, развијања патриотизма, родољубља и хуманизма, неговање ваздухопловних и слободарских традиција, посете установама, ваздухопловним јединицама и културно-историјским споменицима; промоције књига и часописа, изложбе, меморијалне манифестације, од којих је најзначајнија посета селу Влакча поводом дана рођена првог српског пилота Михаила Петровића почетком јуна месеца, која се одвија дуже од деценију, сваке године и постала је традиционална; сарадња са сродним организацијам и удружењима, где су највредније заједничке акције формирање Ваздухопловног фонда „Михаило Петровић“ са Удружењем пилота „М2+“ и „Априлски макетарски купа“ са колегама из 204. ваздухопловне бригаде на челу са заставником Сашом Јовановићем; посете и пријеми код највиших стерешина РВ и ПВО, ГШ и МО, као и сарадња са другим инстируцијама. Посебно је наглашен значај и улога сајта удружења (www.udruzenjepvlps.org) и издавање „Ваздухопловног билтена“.
Доследно иозворним принципима УПВЛПС се данас бори да остане на свом путу и да „орлови златних крила“ достојанствено проведу старост остављајући младим генерацијама нешто лепо племенито и крорисно.
УПВЛПС сутра
Потребно је наставити доследно на чврстим определњима исказаним до сада, унапредити сардржаје и методе рада и деловања сходно условима и могућностима; наставити борбу се за стварање јединствене организације „Ветерани РВ и ПВО“; предложити формирање Савета за историју и традицију РВ и ПВО, да ли при МО, Команди РВ и ПВО или Музеју ваздухопловства; утицати да се подзаконским актима а на основу најављеног закона о војним меморијалима уреди питање ваздухопловних меморијала; наставити сарадњу и неговање добрих односа са Командом РВ и ПВО и осталим органима и институцијама војске и МО, као и са сродним удружењима.
Поводом јубилеја додељена су признања заслужним установама и појединцима, и то:
Велика спомен-диплома:
- Команди РВ и ПВО Војске Србије;
- Удружењу војних пензионера Србије.
Спомен диплома:
- Оснивачима удружења: (1) Станковић Владимир, (2) Свејковски Јован, (3) Зрнић Жарко и (4) Мачкић Ратко.
- председницима удружења: (5) Павловић Милоје, (6) Гулан Бранко, (7) Величковић Ђ. Љубиша, (8) Стојановић Војислав.
- установама: (9) команди 204. вбр, (10) команди 98. вбр, (11) команди 250. рбр за ПВД, (12) команди 126. бр ВОЈИН, (13) Музеју ЈРВ, (14) УВПС Земун, (15) УВПС Нови Београд, (16) Музеју ваздухопловства Београд, (17) Завичајном удружењу “Михаило Петровић” Влакча, (18) Клубу ваздухопловства Земун, (19) Геронтолошком центру Београд ПЈ – “Дневни центри и клубови”, (20) СУБНОР Земун, (21) Центар МО за локалну самоуправу Земун.
- Заслужним појединцима: (22) потпуковник Костантин Војиновић, (23) Митушев Трајче, (24) Смиљанић Вукица, (25) Мандић Бориша, (26) Ловрен Валериј, (27) Андрић Александар, (28) Новаковић Мирјана, (29) Дукић Никола, (30) Бошковић Душан (УНВТР), (31) Булатовић Лабуд (ВСС), (32) Казимировић Стеван, (33) Илкић Владислав, (34) Митић Зоран.
Захвалнице:
- Средњој школи Руске Федерације у Београду,
- Сурлић Татјани, Букоња Тихомиру и Ђорђевић Вањи из Дома ваздухопловства,
Књига у издању УПВЛПС:
- Монографија „Ветерани освајачи плавог неба“ пуковнику Лазаревић Драгану,
- Комплет књига Средњој школи Руске Федерације у Београду.
Свечаној конференцији обратили су се и честитали јубилеј УПВЛПС: генерал-мајор Ранко Живак, Љубомир Драгањац генерал-потпуковник у пензији, Драгољуб Швабић, Тања Сурлић и Трајче Митушев.
На крају програма Камерни ансамбл „Смиље“ је интерпретирао песму „Востани Сербие“, којом је до усхићења доведена пријатна свечарска атомосфера у великој сали Дома ваздухопловства Земун.
Потом су присутни могли да разледају изложбу посвећену 25-то годишњем раду, и да се друже уз пригодно послужење.
Фотографије са свечане конференције можете видети ОВДЕ. Аутор: Љубиша Главинић.
Презентацију можете видети ОВДЕ.
Златомир ГРУЈИЋ