УПВЛПС на свечаностима поводом Дана ветерана

Синоћ је у Дому Гарде на Топчидеру одржна свечана академија коју су приредили Министарство одбране и Удружење за неговање традиција - Уметничко стваралаштво "Божури". На тај начин је свечано обележен 4. децембар  - Дан ветеранаban_9538_1480716331Свечаности су поред представника војске, државних органа, верских заједница и друштвених институција, у највећем броју присуствовали сами ветерани.ban_9424_1480716324Сценски програм је обухватио велика искушења пред којима је била Србија од 1912. до 1999. године. Пред присутним старим борцима, члановима њихових породица и старешинама, продефиловали су многи јунаци попут Милунке Савић, војводе Степе Степановића, војводе Вука, најмлађег официра у историји ратовања Момчила Гаврића, песника Милана Ракића и хероји који су 1999. године бранили земљу пред најјачом војном силом у историји. Бројне глумце, чланове удружења Уметничко стваралаштво "Божур" и уметнички ансамбл Војске Србије "Станислав Бинички", окупила је под својом сценаристичком и редитељском палицом глумица Ивана Жигон. На самом крају, публика је посебно поздравила неколико ветерана Другог светског рата.ban_9553А међу тим људима, ветеранима друге војне који су поздравили присутне у дворани, била су и четири члана нашег Удружења, четири летача и ветерана наше авијације... Љубиша Антонијевић, Василије Радоњић, Зденко Дупланчић и Борисав Филиповићdsci0682Иначе, Дан ветерана је током јучерашњег дана обележен на више локација у Београду.dsci0684Чланови нашег Удружења (УПВЛПС) и Удружења за неговање ваздухопловних традиција из Београда, скупили су се испред зграде Команде РВ и ПВО у Земуну, код споменика колегама из вида који су своје животе изгубили у НАТО агресији на нашу земљу 1999. године.dsci0679Њима се том приликом обратио заменик Команданта РВ и ПВО бригадни генерал Душко Жарковић, који је истакао улогу припадника РВ и ПВО у одбрани земље кроз нашу, нажалост ратовима препуну историју.dsci0648Након тога је одржан паратос као молитвено сећање на све преминуле и погинуле припаднике нашег вида, као и полагање венаца на спомен обележје испред зграде Команде РВ и ПВО.dsci0675Потом је Командант РВ и ПВО за ветеране нашег вида приредио свечани пријем. f5df1344-b89b-11e6-9eee-001a649ddcfeНачелник Генералштаба Војске Србије, генерал Љубиша Диковић је у Великој ратној сали Сатрог Генералштаба примио војне ветеране, а испред нашег Удружења, скупу су присуствовали Милорад Башарагин и Зденко Дупланчић.

Дан војних ветерана се обележава 4. децембра у спомен на дан када је, 1912. године, потписано примирје у Првом балканском рату. Тада је око 400000 бораца Војске Краљевине Србије добило звање стари ратник, модерним језиком речено – ветеран.

Милан Ракић, УПВЛПС