У амфитеатру 252. ескадриле на аеродрому Батајница, данас је саставу 204. ваздухопловне бригаде одржано предавање на тему "Ваздухопловство у Великом рату 1914-1918" са посебним освртом на учешће српске авијације у овом првом светском сукобу.
На почетку предавања које је организовано у сарадњи 204. ваздухопловне бригаде, Удружења пензионисаних војних летача и падобранаца Србије (УПВЛПС) и Музеја ЈРВ присутнима се обратио пуковник авијације Жељко Билић, заменик команданта 204. ваздухопловне бригаде.
У општим цртама о употреби авијације у Првом светском рату код свих зараћених страна, као и о доктринама употребе тог новог вида у ратним условима, говорио је пуковник авијације у пензији, мр Златомир Грујић, председник УПВЛПС. У свом излагању, посебно се осврнуо на нагли развој ваздухопловне индустрије, као и на упорност тадашњих авијатичара у доказивању сврсисходности употребе ваздухопловних потенцијала у ратним окршајима који су се до тада водили само на копну и мору. Након овог уводног дела, кроз низ слајдова и кратхих филмова, мр Грујић је присутне подсетио на учешће српске војске у Првом светском рату и чињеницу да је једна мала Краљевина тада била пета држава у свету која је организовала своје војно ваздухопловство. Од оснивања Ваздухопловне команде српске војске у децембру 1912. године, па до краја Првог светског рата и оснивања Команде авијације у Новом Саду, учесници данашњег предавања су били у могућности да се путем мултимедијалне презентације подсете свих најбитнијих догађаја из почетака историје нашег војног ваздухопловства.
Ваздухопловни историчар и публициста Борис Циглић аутор књиге "Крила Србије"-капиталног дела које се бави историјом српске авијације од оснивања па до 1920. године, присутне је упознао са тројицом великана наше војне авијације из тог периода. Са Миодрагом Томићем, једним од првих шест српских пилота и најодликованијим српским пилотом из тог периода, потоњим командантом Шестог ловачког пука... Са Бранком Вукосављевићем, првим командантом ваздухопловства Краљевине СХС, те са Пјером Мариновићем, праунуком Мише Анастасијевића и најмлађим ваздушним асом и "мезимцем француске авијације" који је имао 22 потврђене и још 10 непотврђених победа.
На крају предавања, мајор авијације Александар Андрић из Музеја ЈРВ, присутне је провео кроз изложбу о српској авијацији у Првом светском рату коју је приредио у холу испред амфитеатра.
Заједнички утисак након данашњег скупа је да су оваква предавања потребна како би се, ако ништа друго, у овим тешким тренуцима за наше војно ваздухопловство присетили догађаја и искустава кроз која су наши ваздухопловни преци пролазили и из неких извукли поуке, јер историја је учитељица живота...