Откривање спомен плоче у Кленку

У суботу 21. јуна 2014. године у селу Кленак код Шапца, окупили су се су се сви поштоваоци и чувари наше ваздухопловне историје. Стари ратни аеродром Кленак поново је окупио ваздухопловце, како данашње летаче, тако и ваздухопловне ветеране који су дуги низ година стварали наше ваздухопловство. Организатор манифестације, месна заједница села Кленак у сарадњи са Удружењем пензионисаних летача и падобранаца Србије, организовала је овај скуп поводом постављања спомен плоче на споменик ваздухопловцима Другог светског рата. Данас већ заборављени ратни аеродром Кленак, овим скупом отргли смо од заборава. Од заборава нас самих. После свега, остало је једно крило као споменик, али ваздухопловци су ти који треба да наставе традицију тог аеродрома и тих славних времена. На добром путу смо да успемо. Уз бројне госте, били су присутни и представници већине ваздухопловних удружења и организација. Такође, догађај су подржале и амбасаде Руске Федерације и Белорусије са својим представницима. Команда ваздухопловства је својом делегацијом подржала догађај, а придружили су се и припадници 204. ваздухопловне бригаде са Батајнице и припадници Специјалне бригаде. На ратном аеродрому Кленак, далеке 1945. године у борбама за ослобођење земље, били су стационирани 422. јуришни пук и 112. ловачки пук. Ваздухопловни пукови подржавали су јединице 2. армије у борбама у источној Босни и јединице 1. армије у борбама за ослобођење Срема и Славоније. Са нашим ваздухопловцима заједно су летели и пилоти Совјетског Савеза. У тој борби многи се дали највредније, дали су своје животе и нису се вратили са задатка. Остајемо им сви вечно захвални.