Обрадовић Петар

img030Рођен је 9. априла 1920. године у селу Подгора, општина Жабљак. Основну школу је похађао у родном селу. Завршио је и једну годину гимназије, а након тога, пошто није имао средстава за наставак школовања, од своје четрнаесте па до деветнаесте године живота, ради као шумски радник. 15. октобра 1939. године, уписује се у подофицирску школу у Новом Саду, а априла 1940. године прелази у Другу пилотску школу у Краљеву, где се школује на авионима Бикер јунгман, Бреге 19 и Потез 25. Пред рат, марта месеца 1941. године, школа прелази у Никшић и он ју завршава са одличним успехом априла месеца 1941. године и постаје поднаредник пилот. Завршио је и пилотску школу у Краснодару у Русији 1945. године и највише ваздухопловне школе у ЈНА.

Капитулација га је затекла у Никшићу и он се враћа у родно место, одакле се 13. јула 1941. године прикључује партизанском покрету и учествује у операцијама које је изводила његова јединица. Као пешадинац, обављао је дужности командира вода и чете. Септембра 1943. године, прикључује се ваздухопловној групи која одлази за Босански Петровац. Одатле у августу 1944.  прелеће авионом у Италију, а почетком октобра исте године одлази у Краснодар где похађа пилотску ловачку школу, коју завршава са одличним успехом. Учесник је и прелета 44 авиона типа Јак-3 из Русије у Земун, где их је дочекао Јосип Броз. Формирао је 172. пук у Церкљу, састављен од авиона типа Месершмит 15. децембра 1949. године. Са тим пуком следеће године прелази у Земуник и остаје на његовом челу до 1953. године. Из Земуника одлази у Земун на преобуку за Ц-47 у оквиру 119. транспортног пука, коју завршава са одличним успехом и за летење у свим условима. 1961. године је прекомандован у Ниш, где је био командант транспортног пука, са које је дужности и пензионисан у чину пуковника авијације. На свим ваздухопловима, на којима је летео, налетео је више хиљада сати, а са Ц-47, летео је и у Француску, Немачку, Египат и у друге земље.

Носилац је више ратних и мирнодопских одликовања. За свој рад је више пута похваљиван и награђиван.

Преминуо је у Београду почетком јула 2015. године.