Новаковић Раде

NovakovicJPGРођен је 20. фебруара 1938. године у селу Брањска, у општини Босанска Крупа. Потиче из сиромашне сељачке породице, по националности Србин. Пошто су им одмах на почетку II светског рата усташе све попалиле, његова породица бежи у Грмеч, где у подгрмечким селима проводи све време рата. Веома рано, са четири године, остаје без мајке и два брата. Након завршетка рата, отац бива колонизован у село Крајишник крај Сечња. У Крајишнику је завршио осмогодишњу школу, а затим отишао у ППШ у Билећу.

Прво место службовања је пешадијски наставни центар у Охриду, где остаје врло кратко, јер добија прекоманду у 63. падобранску бригаду, у којој је службовао све до пензионисања. Обављао је дужности командира одељења, вода, четног старешине и шефа падобранске секције, а од 1971. године, па до краја војничке каријере, вршио је дужност Начелника канцеларије 63. падобранске бригаде. За време службовања завршио је све курсеве које припадници падобранских јединица имају (борилачке вештине, скијање, верање, савлађивање водених препрека,...), а у Вршцу је завршио и тромесечни курс администрације и финансија. Службовао је у гарнизонима Охрид, Нови Сад, Батајница, Земун, Зрењанин и Ниш. Пензионисан је 31. августа 1990. године у чини заставника I класе. Као добровољац, учесник је рата 1991/92. године.

Више пута је похваљиван и награђиван. Носилац је Златног падобранског знака и звања Падобранског инструктора I класе.

Живи у Нишу, са супругом Милицом и кћерком Зорицом, од које има три унука. Син Зоран са женом живи у Марибору.